Obuwie robocze to jeden z najważniejszych elementów stroju ochronnego zarówno w przemyśle, produkcji, jak i w branży spożywczej. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy, ale przede wszystkim ochrona przed niebezpiecznymi warunkami pracy i urazami, na jakie narażeni są pracownicy. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jaki wpływ na komfort, bezpieczeństwo użytkowników i trwałość obuwia mają materiały, z jakich wykonuje się buty robocze.
Spis treści:
- Obuwie robocze — jakie kluczowe materiały stosuje się do ich produkcji?
- Odpowiedni dobór materiałów i jego wpływ na trwałość obuwia roboczego
- Wpływ wybranych materiałów a komfort użytkowania obuwia roboczego
Buty robocze wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, czy innych branżach gospodarki muszą zapewniać nie tylko komfort, ale również ochronę stopy przed zagrożeniami wynikającymi ze stanowiska zajmowanego przez pracownika. Dlatego producenci wybierają materiały, które mają sprostać tym wymaganiom.
Obuwie robocze — jakie kluczowe materiały stosuje się do ich produkcji?
Wysokiej jakości obuwie robocze produkuje się najczęściej ze skór naturalnych lub syntetycznych, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Wybierając buty robocze ze skóry możesz zapewnić sobie nie tylko komfort, ale przede wszystkim ochronę przed zadrapaniami, przecięciami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo zewnętrzną część obuwia często pokrywa się ochronnymi powłokami. Dzięki nim producenci mogą zapewnić użytkowników o właściwościach olejoodpornych, antypoślizgowych czy wodoodpornych proponowanego obuwia.
Obuwie robocze produkuje się również ze specjalnych tkanin, które są odporne na przetarcia. Ich przewagą jest to, że są elastyczne i lekkie, co przekłada się na wygodę ich noszenia.
Odpowiedni dobór materiałów i jego wpływ na trwałość obuwia roboczego
Cechy skóry licowej i nubukowej stosowanej w butach LUKMOR
Marka LUKMOR, chcąc zapewnić swoim klientom jak najlepsze obuwie robocze, które będzie skutecznie chronić ich stopy, do jego produkcji wykorzystuje m.in. skórę licową oraz nubukową. Poznaj cechy obu materiałów i przekonaj się, że jest to najlepszy wybór.
Skóra licowa — co warto o niej wiedzieć?
Skóra licowa to materiał, który znany jest ze swojej wytrzymałości. Uważa się ją za skórę najwyższej jakości, której wierzchnia warstwa składa się ze skóry zwierzęcej, zachowującej naturalną strukturę ziarna. Taka budowa nadaje jej naturalną teksturę, czyniąc jednocześnie szczególnie odporną na zużycie. Warto wspomnieć, że pozostałe właściwości skóry pozostają niezmienione, dzięki czemu można mówić o wysokiej jakości produkowanego obuwia, które jest nie tylko trwałe, ale również stylowe. Takie cechy sprawiają, że LUKMOR, jako producent obuwia roboczego, szczególnie ją docenia i wykorzystuje do produkcji butów roboczych.
Nubuk — cechy charakterystyczne
Z technicznego punktu widzenia nubuk to rodzaj skóry licowej, w której nie do końca usunięto lico. Dzięki temu, że jest ona odpowiednio polerowana, nabiera miękkości, co jest niezwykle ważne dla komfortu użytkowników obuwia roboczego. Nubuk produkuje się ze skór bydlęcych, cielęcych oraz wieprzowych. Dzięki temu, że skórę nubukową można barwić na wiele kolorów, bez problemu można wykonać obuwie robocze dopasowane do danej branży.
Jak skóra naturalna wpływa na trwałość obuwia roboczego?
Obuwie robocze wykonane ze skóry naturalnej cechuje wytrzymałość i odporność na różne uszkodzenia. Dzięki ich elastyczności możesz liczyć na to, że bez problemu dopasują się do kształtu Twojej stopy, dzięki czemu będą wygodniejsze, a Ty nie odczujesz dyskomfortu nawet podczas wielogodzinnego noszenia. Warto również podkreślić, że naturalne materiały “oddychają”, przez co użytkownik obuwia roboczego może liczyć na dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz obuwia. Oznacza to, że nawet po wielogodzinnej zmianie w pracy możesz czuć się świeżo.
A mówiąc o dobrej cyrkulacji wewnątrz buta, warto zwrócić uwagę na doskonały komfort termiczny — zimą stopa nie zmarznie, a latem nie będzie się pocić i puchnąć. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również na higienę obuwia.
Materiały syntetyczne — które warto wykorzystać do produkcji obuwia roboczego?
Skórę syntetyczną coraz częściej wykorzystuje się do produkcji obuwia roboczego. Posobnie, jak skóra naturalna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest tańsza, trwalsza oraz prostsza w pielęgnacji niż prawdziwa skóra. Jest przyjazna dla wegan i nie wymaga specjalnych zabiegów, jak impregnacja czy polerowanie. Można ją produkować w różnych wzorach i kolorach.
Mówiąc o skórze syntetycznej, należy wspomnieć o jej rodzajach, z których każdy wyróżnia się unikalnymi właściwościami. Do najpopularniejszych należą PVC, mikrofibra lub poliuretan.
PVC jest przystępnym cenowo rodzajem materiału, który najczęściej wykorzystuje się do produkcji odzieży oraz tapicerki. Nie jest tak trwały jak pozostałe rodzaje skóry syntetycznej, jednak jest prosty w czyszczeniu.
Poliuretan to bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa PVC, który wykonano z materiałów ropopochodnych.
Mikrofibra jest najbardziej przyjazna dla środowiska. Ten rodzaj skóry syntetycznej wykonuje się z materiałów pochodzących z recyklingu. Mikrofibra nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji, a po zakończeniu cyklu życia można ją bez problemu kompostować.
Obuwie robocze wykonane ze skóry syntetycznej
Obuwie robocze ze skóry syntetycznej wybierają najczęściej osoby, którym zależy na trwałych i atrakcyjnych cenowo butach. Dzięki temu, że są odporne na wodę, proste w czyszczeniu i możliwe do nabycia w różnych kolorach, można je dopasować do różnych stanowisk pracy. Warto tutaj podkreślić, że mankamentem tego typu obuwia może być ich mniejsza przewiewność niż butów wykonanych ze skóry naturalnej, co przekłada się na większą potliwość stopy. Warto również podkreślić, że nie będą tak wygodne, jak buty robocze wykonane ze skóry naturalnej — stopa będzie musiała się do nich przyzwyczaić.
Buty robocze — odpowiednie podeszwa to fundament trwałości i komfortu
Jednym z najważniejszych elementów obuwia roboczego, który decyduje o bezpieczeństwie pracownika i komforcie użytkowania butów, jest podeszwa. Wybierając obuwie robocze, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane.
LUKMOR, mając na uwadze dobro swoich klientów proponuje buty robocze, które wyposażone są w dwuwarstwowe podeszwy wykonane z materiałów o podwójnej gęstości. Ich cechą szczególną jest to, że wewnętrzną warstwę wykonuje się z lekkiego poliuretanu, który zapewnia komfort użytkowania butów, a zewnętrzną z cięższego poliuretanu, który odpowiada za lepszą ochroną przed przebiciem.
Wybierając buty robocze, zwróć również uwagę na to, aby podeszwa wykazywała się doskonałą przyczepnością do podłoża, była odporna na ścieranie, oleje oraz wysokie temperatury. Nie bez znaczenia będą również właściwości antypoślizgowe.
Mówiąc o powyższych właściwościach, należy powiedzieć o statystykach BHP, w których mowa, że najczęstszymi przyczynami urazów w pracy są poślizgnięcia, które mogą doprowadzić do bolesnych skręceń i złamań, stłuszczeń i urazów kręgosłupa, a także poważnych kontuzji i wypadków z udziałem maszyn i narzędzi. Wybierając zatem buty robocze, należy skupić się na antypoślizgowej podeszwie, która poprawi przyczepność stopy na różnych powierzchniach.
Wpływ wybranych materiałów a komfort użytkowania obuwia roboczego
Na rynku dostępne są różne rodzaje obuwia roboczego, które bez obaw możesz wykorzystać zarówno podczas pracy w wysokich temperaturach, jak i na zimnie. Ważne w tym wypadku jest to, aby obuwie robocze posiadało odpowiednie wyściółki i wkładki, które pozwolą na komfort jego użytkowania w różnych warunkach.
Obuwie robocze marki LUKMOR wyposażone jest w specjalne typy wkładek oraz wyściółkę, które zapewniają stopie odpowiednią oddychalność oraz ochronę przed zimnem, co przekłada się na komfort użytkowania obuwia.
W naszej ofercie znajdziesz poniższe typy obuwia roboczego:
- sandały robocze, np. sandały ORTOMED do użytku zawodowego dla Pań WZ 105 – OB)
- półbuty robocze, np. półbuty bezpieczne BISON z noskiem metalowym i wkładką antyprzebiciową WZ 70/B/M/WA
- trzewiki robocze, np. trzewiki bezpieczne BISON, antyprzebiciowe z noskiem metalowym WZ 65/B/M/WA
Każdy z wymienionych modeli posiada wyściółkę wykonaną z tkaniny dystansowej o właściwościach antygrzybicznych i antypotowych.
Wpływ materiałów na komfort i trwałość obuwia roboczego — podsumowanie
Wybierając obuwie robocze, pamiętaj o tym, że znaczenie będzie miał nie tylko typu butów, ale również materiały, z jakich zostało ono wykonane. Jeżeli zależy Ci na tym, aby kupić wytrzymałe buty robocze, wykonane z oddychających materiałów, wybierz buty LUKMOR wykonane ze skóry naturalnej, które są dodatkowo wyposażone w przewiewne tkaniny i wyściółkę o właściwościach antypotowych i antygrzybicznych.
Pamiętaj, że obuwie robocze wykonane z wysokiej jakości, oddychających materiałów będą gwarancją komfortu. Jeśli właśnie rozglądasz się za butami roboczymi tego typu, odwiedź sklep online LUKMOR, w którym znajdziesz szeroki wybór obuwia roboczego, zapewniającego komfort, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania nawet w najtrudniejszych warunkach.
Autor: Aneta Wojtczak
FAQ
-
Z czego wykonuje się obuwie robocze?
Obuwie robocze wykonuje się ze skór naturalnych i materiałów syntetycznych. Wyściółkę tworzy się z materiałów antygrzybicznych i antypotowych. Czasami obuwie robocze wzmocnione jest podnoskiem, który wykonuje się z materiałów kompozytowych, plastiku lub metalu.
-
Jak dbać o buty robocze?
Do czyszczenia butów roboczych możesz wykorzystać wilgotną szmatkę, a w przypadku obuwia wykonanego z zamszu — szczoteczkę wyposażoną w silikonowe włoski. Tłuste plamy usuniesz za pomocą roztworu wody i płynu do naczyń, natomiast ślady po soli drogowej możesz usunąć, wykorzystując roztwór wody z octem.
-
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z obuwia roboczego
Jeżeli wybrałeś buty robocze wykonane z materiałów, które nie oddychają, wówczas może w nich pojawić się nieprzyjemny zapach. Chcąc go usunąć, użyj sody oczyszczone. Wsyp jej opakowanie do wnętrza buta i energicznie wstrząśnij, dzięki czemu rozprowadzisz ją po całym wnętrzu buta.