Obuwie robocze dostępne na rynku różni się między sobą funkcją, jaką pełni, wyglądem, czy technologią zastosowaną do jego produkcji. Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, wybierając obuwie robocze dla siebie i swoich pracowników, są buty antyelektrostatyczne. Czym się wyróżniają, w jakiej branży się sprawdzą i co kryje się pod pojęciem antyelektrostatyki? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakimi cechami charakterystycznymi wyróżniają się buty robocze z właściwościami antyelektrostatycznymi?
- W jaki sposób uzyskuje się antyelektrostatykę w obuwiu roboczym?
- Jakie badania muszą przejść buty robocze, aby mogły nosić miano obuwia antyelektrostatycznego?
- W jakich branżach wykorzystuje się buty robocze posiadające właściwości antyelektrostatyczne?
- Obuwie robocze której klasy musi mieć właściwości antyelektrostatyczne?
- Jakie buty robocze z właściwościami antyelektrostatycznymi oferuje sklep LUKMOR?
Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo, stosując m.in. odpowiednią odzież ochronną i buty robocze, które są dostosowane do zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas wykonywania obowiązków służbowych. W zależności od rodzaju i środowiska pracy jedną z form ochrony pracowników może okazać się obuwie robocze antyelektrostatyczne. Warto tutaj wytłumaczyć, czym jest ESD. To nic innego, jak wyładowanie elektrostatyczne, które ma doprowadzić do wyrównania się potencjałów między dwoma obiektami. Wyładowanie jest tak długie, póki nie dojdzie do powstania równowagi elektrycznej pomiędzy nimi.
Wyładowanie elektrostatyczne pojawia się nagle w postaci łuku napięcia lub iskry. W codziennym życiu można je zauważyć podczas strzelania na klamkach, czy zdejmowania ubrań, które wykonano z włókien syntetycznych (to tylko jedne z wielu przykładów wyładowań elektrostatycznych pojawiających się w codziennym życiu).
Eksperci uznają ESD za jeden z poważniejszych problemów przemysłu elektronicznego. Coraz większa liczba pracowników ma kontakt z procesami produkcji, materiałami czy przedmiotami, które są wrażliwe elektrycznie. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć ich w odzież i obuwie robocze antyelektrostatyczne. Dodatkowo stanowisko pracy powinno być uziemione za pomocą specjalnych mat.
Jakimi cechami charakterystycznymi wyróżniają się buty robocze z właściwościami antyelektrostatycznymi?
Obuwie robocze antyelektrostatyczne stosuje się w różnych zawodach, aby nie dopuścić do pojawienia się wyładowań elektrostatycznych i tym samym zminimalizować pojawiające się skutki, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, a w bardzo skrajnych przypadkach — nawet dla życia pracowników.
Buty robocze antyelektrostatyczne mają chronić pracownika przed naładowaniem elektrycznym, które może pojawić się w trakcie chodzenia po określonych powierzchniach oraz przed porażeniem prądem w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzenia urządzenia elektrycznego itp. Musi być zgodne z normą EN 61349:2007, która mówi, że obuwie antyelektrostatyczne powinno odprowadzić ładunki bezpośrednio do ziemi.
W jaki sposób uzyskuje się antyelektrostatykę w obuwiu roboczym?
Właściwości antyelektrostatyczne w obuwiu roboczym uzyskuje się na kilka sposobów. W dzisiejszym wpisie omówimy dwa. Pierwszym z nich jest nadanie odpowiednich cech podeszwie, podpodeszwie oraz wyściółce. Dzięki temu ładunki elektrostatyczne, które mogą pojawić się w stopie, najpierw będą przechodzić do wyściółki, następnie do podpodeszwy, a na końcu do podeszwy, która przekaże je bezpośrednio do ziemi.
Druga metoda została oparta na wszyciu do podszewki (w miejscu, gdzie obuwie styka się ze stopą) specjalnej tasiemki, która posiada właściwości antyelektrostatyczne. To ona odpowiada za odprowadzenia ładunku elektrostatycznego bezpośrednio do podeszwy antyelektrostatycznej, pomijając przy tym wyściółkę buta oraz jego podpodeszwę.
Jakie badania muszą przejść buty robocze, aby mogły nosić miano obuwia antyelektrostatycznego?
Buty robocze, które mają być uznane za antyelektrostatyczne, muszą przejść pomyślnie badanie rezystancji elektrycznej. W czasie testu do buta wkłada się stalowe kulki, które są odpowiedzialne za równomierny przepływ ładunków elektrostatycznych. Następnie but umieszcza się w prostokątnym kawałku blachy wykonanej z miedzi, która odgrywa rolę odbiornika ładunków elektrostatycznych. Do kulek oraz blachy podłączane są przewody miernika oporu, których zadaniem jest przesłanie prądu o napięciu 100V. Końcową fazą badania jest pomiar oporu, z jakim prąd przepływa przez obuwie robocze. Aby mówić o tym, że buty robocze mają właściwości antyelektrostatyczne, wartość rezystancji musi mieścić się w przedziale między 100Ω do 1000Ω.
W jakich branżach wykorzystuje się buty robocze posiadające właściwości antyelektrostatyczne?
Choć obuwie robocze posiadające właściwości antyelektrostatyczne zazwyczaj wykorzystuje się w branży elektronicznej, głównie na działach produkcji wyrobów elektronicznych, elektroenergetycznych, teleelektronicznych, elektrotechnicznych czy teletechnicznych, z powodzeniem można stosować je również w innych branżach, m.in. w przemyśle:
- komputerowym,
- samochodowym,
- optycznym,
- farmaceutycznym,
- lotniczym,
- spożywczym.
Obuwie robocze o właściwościach antyelektrostatycznych często wybierają również pracownicy laboratoriów, biotechnolodzy, a nawet — w określonych sytuacjach — pracownicy niektórych stanowisk w szpitalach.
Obuwie robocze której klasy musi mieć właściwości antyelektrostatyczne?
Przyglądając się ofercie rynkowej, należy mieć na uwadze, że znajdziesz w niej poniższe typy obuwia do pracy:
- zawodowe — oznacza się je literą “O” i dostępne jest w 6 klasach: O1, O2, O3, O4, O5 i OB;
- bezpieczne — które oznacza się literą “S” i dzieli się również na 6 klas: S1, S2, S3, S4, S5, SB;
- ochronne — oznaczone będzie literą “P” i podzielone na klasy: P1, P2, P3, P4, P5, PB.
Według przyjętych norm obuwie robocze o oznaczeniu O1, P1, S1 oraz o wyższych oznaczeniach muszą posiadać właściwości antyelektrostatyczne. Oznacza to, że buty o klasie OB, PB, oraz SB nie powinny być stosowane w środowisku, które jest zagrożone wyładowaniami, zapłonem albo wybuchem.

Jakie buty robocze z właściwościami antyelektrostatycznymi oferuje sklep LUKMOR?
Na rynku znajdziesz wiele modeli obuwia roboczego o właściwościach antyelektrostatycznych. Również w sklepie LUKMOR posiadamy różnego rodzaju buty chroniące przed efektem ESD. Takie właściwości posiadają zarówno lekkie, jak i bardziej zabudowane modele. Przykładem, na który warto zwrócić uwagę, są np. sandały bezpieczne dla Pań z noskiem metalowym WZ 104/M lub sandały zapinane na klamrę do użytku zawodowego WZ 72/M. Tego typu buty robocze z naszej oferty możesz nosić latem, bez obaw o efekt ESD.
Z bardziej zabudowanych modeli, które również posiadają właściwości antyelektrostatyczne w ofercie LUKMOR znajdziesz m.in. trzewiki bezpieczne z noskiem metalowym WZ 65/M lub obuwie taktyczne DESANT WZ 53/M/WA.
Jeśli szukasz najlepszej ochrony dla siebie i swoich pracowników, wyposaż swój zakład w obuwie robocze o właściwościach antyelektrostatycznych, dzięki którym ochronisz siebie i innych przed skutkami efektu ESD. Trwałe i przede wszystkim wygodne buty robocze znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Bogata oferta produktowa pozwala mieć pewność, że znajdziesz tutaj obuwie, które można wykorzystać nie tylko w przemyśle elektronicznym, ale również na wielu innych specjalistycznych stanowiskach.