Skip to content Skip to footer

Kiedy należy wymienić obuwie ochronne na nowe?

Wymagania, które dotyczą środków ochrony osobistej pracowników określa rozporządzenie UE dotyczące środków ochrony indywidualnej oraz normy europejskie i międzynarodowe. Jednym z przykładów jest norma DIN EN ISO 20345, w której można znaleźć wymagania dotyczące obuwia ochronnego. Właśnie ten dokument został zaktualizowany w czerwcu 2022 roku. Czy zatem jeśli wprowadzono w nim zmiany, powinieneś wymienić obuwie ochronne na nowe? Kiedy warto je wymienić? Na te jakże istotne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie wymagania muszą spełniać buty ochronne w myśl normy DIN EN ISO 20345?
  2. Kiedy konieczna jest wymiana obuwia ochronnego na nowe?

Jakie wymagania muszą spełniać buty ochronne w myśl normy DIN EN ISO 20345?

Normy, które dotyczą bezpośrednio środków ochrony indywidualnej są regularnie przeglądane i w razie potrzeby aktualizowane. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o normę DIN EN ISO 20345, która jasno określa, jakie wymogi powinno spełniać obuwie ochronne. 

Aby obuwie mogło być oznaczone jako ochronne i mogło być oznaczone symbolem SB, musi spełniać podstawowe wymagania, do których należą minimalne wymagania, które musi spełniać podnosek ochronny, tj.:

  • test upadku o sile 200 J energii testowej, czyli upadek ładunku o wadze 20 kg z wysokości około 1 metra;
  • test ciśnienia statycznego przy 15 kN, czyli około 1500 kg nacisku;
  • długość wewnętrzną, która uzależniona jest od rozmiaru buta, np. dla rozmiaru 41-42, długość podnoska powinna wynosić 39 mm;
  • odporność podnosków stalowych na korozję, a tych wykonanych z tworzywa sztucznego na wpływ ciepła i chemikaliów.

Dodatkowo buty ochronne spełniające powyższą normę, powinny wyróżniać się podeszwą i cholewką, które wykonane są z materiałów odpornych i nietoksycznych, a także mieć odpowiednią wysokość, być ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu.

Poza wymienionymi powyżej, obuwie ochronne powinno spełniać kolejne podstawowe wymaganie, a mianowicie — być antypoślizgowe na płytkach podłogowych, na których znajduje się roztwór laurylosiarczanu sodu (NaLS) oraz roztwór pewnego rodzaju mydła. Jeśli badanie nie może zostać przeprowadzone (ponieważ np. buty mają metalowe kolce), a tym samym nie można stwierdzić, czy wykazują wskazane właściwości antypoślizgowe, obuwie powinno zostać oznaczone symbolem „Ø”. 

brudne sandały ochronne

Kiedy konieczna jest wymiana obuwia ochronnego na nowe?

Obuwie ochronne to ważna część wyposażenia ochronnego. Dlatego też, jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim pracownikom optymalną ochronę, pamiętaj o tym, że buty zawsze powinny być w dobrym stanie. Oznacza to, że powinny być regularnie wymieniane na nowe, szczególnie jeśli zauważyłeś na nich  uszkodzenia, które mogą wpłynąć na ich właściwości ochronne. Warto mieć na uwadze, że na niektórych stanowiskach obuwie ochronne narażone jest na większe zużycie, co przekłada się na konieczność jego częstej wymiany.

Nie wiesz, czy Twoje obuwie ochronne wymaga wymiany? Określ jego stan na podstawie normy EN ISO 20345 i zdecyduj, czy nadszedł czas na jego wymianę. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • zarówno początkowe, jak i widoczne już pęknięcia, które sięgają do połowy grubości cholewki buta;
  • poważne przetarcia cholewki, które uwidaczniają wkładkę antyprzebiciową lub podnosek (one absolutnie nie mogą być widoczne gołym okiem);
  • rozprucie szwów na cholewce buta oraz ich odkształcenie;
  • pęknięcia, które sięgają 10 mm i są głębokie na 3 mm na podeszwie zewnętrznej;
  • szczeliny, które mogą pojawić się pomiędzy cholewką bita a podeszwą i które mają pond 15 mm długości oraz około 5 mm głębokości;
  • uszkodzenie podnoska lub podszewki;
  • rozwarstwienie się materiału podeszwy.
  • widoczne odkształcenie/ściskanie się oryginalnych wkładek (jeśli takie występują w wybranym obuwiu ochronnym);
  • widoczne odkształcenie się podeszwy zewnętrznej, do którego doszło pod wpływem ciepła;
  • nieprawidłowe działanie zapięcia (suwaka, sznurowadeł, rzepów itp.).

Kolejnymi uszkodzeniami, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę są:

  • sklejenie się bieżników, które spowodowane jest stopieniem materiału;
  • zmniejszenie się zewnętrznej strony bieżnika do mniej niż 1,5 mm;
  • nadtopienie zewnętrznej strony bieżnika, które powoduje uwidocznienie podeszwy środkowej.

Jeśli u siebie lub u swoich pracowników zauważyłeś powyższe uszkodzenia obuwia ochronnego, jest to znak, że czas na jego wymianę. Zależy Ci na wysokiej jakości butach? W sklepie online oraz stacjonarnym LUKMOR pomożemy dopasować rozwiązanie, które skutecznie ochroni Twoje stopy przed urazami i jednocześnie będzie wygodne. Nie zastanawiaj się — skontaktuj się z nami właśnie teraz!

Zostaw komentarz