Podczas pracy na budowie należy mieć obuwie ochronne. Tego wymaga większość firm. Jeśli właśnie dostałeś pracę, jako budowlaniec, możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego obuwia. Zanim wybierzesz ostatecznie, sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę. Zapoznaj się z naszym wpisem, a gwarantujemy, że wybierzesz idealne buty robocze, dzięki którym uda Ci się uniknąć nie tylko poważnych urazów stóp, ale także dotkliwych kar finansowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie wymagania muszą spełnić buty robocze na budowę?
- Jakie zagrożenia czyhają na budowie i jak je wyeliminować za pomocą butów roboczych?
Jakie wymagania muszą spełnić buty robocze na budowę?
Prace budowlane bywają niebezpieczne. Czasami dochodzi do występowania groźnych wypadków. Do najczęstszych niebezpieczeństw, jakie czyhają na budowlańców są czynniki mechaniczne, do których można zaliczyć:
- wystające i ostre elementy;
- spadające elementy;
- nierówne i śliskie powierzchnie;
- przygniecenie konstrukcjami budowlanymi, rusztowaniami lub szalunkami;
- ruchome elementy urządzeń, a także narzędzi;
- poruszające się po budowie środki transportu.
Zagrożenie mogą stwarzać także czynniki fizyczne, takie jak opady atmosferyczne czy niska temperatura oraz czynniki chemiczne, np. różnego rodzaju rozpuszczalniki, benzyna, czy oleje, jakie stosuje się na budowie.
Buty robocze powinny zatem chronić użytkownika przed wymienionymi czynnikami, a dodatkowo zapewniać mu komfort użytkowania podczas całego dnia pracy.
Jakie zagrożenia czyhają na budowie i jak je wyeliminować za pomocą butów roboczych?
Buty robocze powinny nie tylko chronić stopy budowlańca, ale również zapewniać mu komfort przez cały dzień, bez względu na panującą na zewnątrz temperatury. Obuwie robocze na budowę powinno zapewniać ochronę przed najczęstszymi zagrożeniami, do jakich można zaliczyć poślizgnięcie, uderzenie, czy spadające przedmioty. Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, najlepszym rozwiązaniem będą buty ochronne o klasie bezpieczeństwa S3.
Jakie zagrożenia można wyeliminować za pomocą butów roboczych na budowę?
Decydując się na obuwie ochronne o klasie bezpieczeństwa S3, możesz wyeliminować:
- uraz, który pojawia się za sprawą ostrych, wystających elementów — Twoją nogę chroni wkładka antyprzebiciowa, która może być wykonana z kevlaru lub stali;
- spadające z wysokości elementy oraz przygniecenie stóp konstrukcjami budowlany — stopy chroni kompozytowy lub metalowy podnosek;mi
- nierówne i śliskie powierzchnie — takie zagrożenia wyeliminujesz wybierając buty robocze z antypoślizgową podeszwą, wykonaną z gumy z głębokim profilem;
- zagrożenie niskimi temperaturami — użytkownik może zapewnić sobie komfort, jeśli wybierze obuwie z warstwą ocieplającą (jeśli będą to buty zimowe);
- opady atmosferyczne — w tym wypadku warto wybrać buty ze skórzaną cholewką, która jest wodoodporna i hydrofobowa;
- zagrożenie urazami spowodowanymi olejami i benzyną — tutaj pomogą buty, które posiadają podeszwę odporną na ich działanie.
Dodatkowo buty robocze na budowę powinny być elektrostatyczne i mieć międzypodeszwę wykonaną z poliuretanu. Ostatnia z właściwości sprawia, że użytkownik będzie mógł liczyć na doskonałą amortyzację, niską wagę oraz izolację stóp przed zimnem.
Buty robocze na budowę — podsumowanie
Choć buty robocze na budowę powinny wyróżniać się określonymi właściwościami i być wygodne, należy także zwrócić uwagę na ich trwałość. Szczególnie pracodawcy, którzy zatrudniają dużą ilość pracowników powinni zwrócić na to uwagę. Jeśli należysz do tego grona i zależy Ci na obuwiu roboczym wysokiej jakości dostępnym w atrakcyjnych cenach, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta sklepu internetowego LUKMOR, w którym pracują specjaliści. Z pewnością pomogą Ci dobrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.