Kupno profesjonalnego obuwia taktycznego i roboczego to inwestycja w bezpieczeństwo, komfort użytkowania i efektywność pracy. Warto jednak pamiętać, że nawet buty wysokiej jakości wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że będą spełniać swoje funkcje przez długi czas. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak dbać o obuwie robocze i taktyczne LUKMOR, aby służyło Ci przez wiele lat. Sprawdź, jakie sposoby rekomendujemy.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego pielęgnacja obuwia roboczego i taktycznego jest tak ważna?
- Czyszczenie — pierwszy krok do długowieczności butów taktycznych i roboczych
- Jak prawidłowo suszyć obuwie robocze i taktyczne?
- Impregnacja obuwia taktycznego i roboczego LUKMOR — jak zrobić to prawidłowo?
- Kontrola stanu obuwia roboczego i taktycznego
- Jak przechowywać buty taktyczne i robocze, aby zawsze były gotowe do pracy?
Dlaczego pielęgnacja obuwia roboczego i taktycznego jest tak ważna?
Obuwie taktyczne i robocze jest narażone na codzienne działanie szkodliwych czynników, do których można zaliczyć wilgoć, brud, oleje, czy trudne warunki atmosferyczne, w tym ekstremalne temperatury. Odpowiednio je czyszcząc i impregnując, jesteś w stanie znacząco przedłużyć jego żywotność i utrzymać właściwości ochronne, takie jak m.in. antypoślizgowość, wodoodporność czy podwyższoną oddychalność.
Buty robocze i taktyczne narażone są na niesprzyjające warunki — muszą m.in. przetrwać chodzenie po nierównym terenie, czy działanie intensywnego słońca, opadów deszczu lub śniegu. Tylko regularna pielęgnacja pozwala zachować ich funkcjonalność i znacznie wydłużyć ich żywotność.
Buty taktyczne i robocze Lukmor — dlaczego odpowiednia pielęgnacja to konieczność?
Odpowiednia dbałość o obuwie taktyczne i robocze to nie tylko kwestia estetyki. Musisz wiedzieć, że w trudnych warunkach, w jakich będziesz je wykorzystywać, gdzie bakterie, błoto czy opady atmosferyczne czyhają na każdym kroku, zaniedbanie prawidłowej pielęgnacji może doprowadzić do infekcji stóp. Warto zatem prawidłowo pielęgnować obuwie taktyczne i robocze, ponieważ regularne czyszczenie oraz impregnacja nie tylko pozwolą przedłużyć żywotność butów, ale również zachować ich właściwości ochronne i zapobiec pojawienia się konieczności częstych wymian.
Czyszczenie — pierwszy krok do długowieczności butów taktycznych i roboczych
Bez względu na stopień zabrudzenia, regularne czyszczenie jest kluczowym elementem pielęgnacji. W zależności od stopnia zabrudzenia możesz wybrać czyszczenie na sucho lub na mokro. Delikatne szczotkowanie na sucho, do którego wykorzystuje się miękką szczoteczkę, sprawdzi się podczas czyszczenia delikatnej skóry licowej, która nie jest mocno zabrudzona. Czyszczenie na mokro wymaga użycia wilgotnej szmatki. Możesz również podłożyć buty pod bieżącą wodę, jednak polewaj je z umiarem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci usunąć intensywne zabrudzenia.
Jeżeli masz trudny przypadek, zastosuj specjalne środki do czyszczenia obuwia, które będą dopasowane do materiału, z jakiego wykonano buty. Wybór narzędzi oraz techniki również dopasuj do rodzaju materiału, z jakie wykonano obuwie ochronne.
Czy buty taktyczne i robocze można prać w pralce?
Pralka nie jest dobrym miejscem do czyszczenia butów taktycznych, szczególnie jeśli wyposażono je w membranę lub jeśli wykonano je ze skóry. W tym przypadku ryzyko uszkodzenia zarówno pralki, jak i obuwia jest zbyt wysokie. Zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź dokładnie zalecenia producenta odnośnie możliwości czyszczenia butów.
Jak prawidłowo czyścić obuwie taktyczne i robocze?
Aby prawidłowo wyczyścić obuwie taktyczne i robocze, warto stosować dwa rodzaje czyszczenia:
- codzienne — po każdym dniu pracy usuń kurz, brud, i zabłocenie. Możesz to zrobić za pomocą szczotki z miękkim włosiem albo wilgotnej szmatki. Nie dopuść do tego, aby błoto zaschło i uszkodziło powierzchnię buta;
- gruntowne — raz w tygodniu dokładnie wyczyść buty z użyciem letniej wody oraz delikatnego środka czyszczącego. W tym wypadku unikaj silnych detergentów, które mogą zniszczyć powłokę ochronną obuwia.
Decydując się na obuwie taktyczne i robocze z oferty LUKMOR musisz wiedzieć, że trzewiki WZ 204/M wykonano ze skóry licowej, która wymaga regularnego oczyszczania i natłuszczania. Saperki WZ 207/M natomiast są szczególnie podatne na zabrudzenia terenowe, przez co musisz je dokładnie szczotkować, aby uniknąć osadzania się na nich błota oraz innych zabrudzeń.
Jak prawidłowo suszyć obuwie robocze i taktyczne?
Po każdym czyszczeniu obuwia roboczego i taktycznego przychodzi czas na jego suszenie. Zabieg ten odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji butów. Pamiętaj, aby suszenie odbywało się w temperaturze pokojowej. Unikaj bezpośredniego kontaktu z kaloryferami, dzięki czemu będziesz w stanie utrzymać elastyczność butów, zapobiegając również pękaniu obuwia oraz deformacji materiału. Aby suszenie było skuteczne i bezpieczne, zastosuj się do poniższych wskazówek:
- wyjmij wkładki i sznurówki;
- wypchaj obuwie papierem (ale nie gazetą) albo jeśli chcesz, aby buty wyschły szybciej, użyj suszarki;
- susz obuwie taktyczne i robocze w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu.
Impregnacja obuwia taktycznego i roboczego LUKMOR — jak zrobić to prawidłowo?
Ostatnim, ale jakże ważnym krokiem, jest prawidłowa impregnacja obuwia roboczego i taktycznego. Nawet jeśli buty taktyczne i robocze zaimpregnowano fabrycznie, co ma miejsce przy każdym modelu oferowanym przez markę LUKMOR, będą tracić swoje właściwości w procesie ich użytkowania. Warto zatem jeszcze przed zakupem butów sprawdzić, z jakich materiałów je wykonano i nabyć odpowiednie impregnaty, które pozwolą dbać o nie od pierwszych chwil użytkowania.
Jak prawidłowo przygotować buty taktyczne i robocze do impregnacji?
Zanim rozpoczniesz proces impregnacji obuwia taktycznego i roboczego, skup się na jego dokładnym oczyszczeniu. Musisz je dokładnie wyczyścić ze wszystkich zabrudzeń, aby w czasie impregnowania uniknąć wcierania zabrudzeń w materiał obuwia. Prawidłowe oczyszczenie będzie miało dobry wpływ na jakość oraz trwałość nałożonego na nowo impregnatu, a także estetykę butów.
Jeżeli zdecydowałeś się, aby przed nałożeniem impregnatu wyczyścić buty na mokro, musisz poczekać aż dokładnie wyschną. Twoje buty taktyczne lub robocze uległy przemoczeniu? Do ich suszenia wykorzystaj specjalne suszarki do butów. Nie próbuj przyspieszać procesu suszenia, stawiając obuwie na kaloryferze.
Jak zaimpregnować obuwie taktyczne i robocze wykonane ze skóry licowej?
Skóra licowa to obecnie najpopularniejszy materiał, z jakiego wykonuje się obuwie. Żeby ją uzyskać, wyprawia się zewnętrzną część skóry zwierzęcej. Prawidłowy proces impregnacji butów wykonanych ze skóry licowej składa się z poniższych kroków:
- czyszczenie obuwia — wyszczotkuj buty za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Możesz to zrobić na sucho lub wykorzystując ciepłą wodę z dodatkiem środka do czyszczenia skóry licowej. Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie na mokro, buty muszą dokładnie wyschnąć.
- usuwanie pozostałości starej warstwy impregnatu — wykorzystaj tutaj środek do czyszczenia skór licowych. To zadanie wykonuje się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Podczas zabiegu często zmieniaj ściereczkę, aby nie wcierać w buty usuniętego wcześniej impregnatu. Po usunięciu starego impregnatu należy zaolejować obuwie, dzięki czemu odżywisz, nawilżysz i zmiękczysz skórę.
- impregnowanie — jeżeli obuwie taktyczne lub robocze pozbawione jest membrany, wówczas użyj wosku lub tłuszczu, które nakłada się miękką ściereczką, wykonując okrężne ruchy. Grubszą warstwę nałóż w miejscu szwów, styku cholewki z podeszwą oraz na język. Jeżeli zauważysz, że skóra Twojego obuwia roboczego lub taktycznego jest silnie wysuszona, wówczas zastosuj podwójną impregnację. Pamiętaj przy tym, żeby drugą warstwę nałożyć dopiero wtedy, kiedy pierwsza dokładnie wyschnie. Jeżeli posiadasz obuwie taktyczne z membraną, zastosuj preparat w sprayu. W obu przypadkach po impregnacji odstaw obuwie do całkowitego wyschnięcia.
- pastowanie — kiedy impregnat wyschnie, nałóż na buty pastę, która będzie dopasowana do koloru obuwia lub zastosuj pastę bezbarwną. Nałóż ją za pomocą miękkiej ścieraczki lub miękkiej szczotki. Dokładnie ją wetrzyj, a następnie wypoleruj obuwie. Nadmiar pasty usuń.
Jak wykonać prawidłowo impregnację obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych?
Jeżeli chcesz zaimpregnować buty robocze i taktyczne wykonane z materiałów syntetycznych, zastosuj poniższy schemat:
- Oczyszczanie
- Suszenie
- Nakładanie impregnatu.
Różnica, jaka występuje między tym impregnowaniem a impregnowaniem obuwia ze skóry licowej polega na wyborze preparatu. I choć materiały syntetyczne uważa się za bardzo wytrzymałe, zupełnie inaczej niż skórę, warto do impregnatu podchodzić łagodnie. Najlepiej w tym wypadku wykorzystać impregnaty w sprayu. Buty po całym zabiegu należy odstawić do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli wybrałeś obuwie taktyczne lub robocze z membraną, wówczas użyj dedykowanych im środków — najważniejsze, aby stworzyły one na powierzchni buta hydrofobową powłokę, jednocześnie nie zapychając mikroporów w membranie.
Jak często wykonywać impregnację obuwia?
Nie da się zaimpregnować obuwia “na zawsze”. Dlatego jeśli zależy Ci na jego długotrwałym użytkowaniu, impregnuj buty po każdym dokładnym czyszczeniu. Jeżeli Twoje obuwie robocze lub taktyczne nie ma wyraźnych zabrudzeń, wówczas zaleca się, aby impregnować je przynajmniej raz w miesiącu. Tak naprawdę częstotliwość zależy od tego, jak często wykorzystujesz obuwie w pracy i jak często wystawiasz je na działanie opadów atmosferycznych, błota i innych elementów, które mają wpływ na ich zużycie.
Kontrola stanu obuwia roboczego i taktycznego
Jeżeli zależy Ci na długotrwałym użytkowaniu obuwia taktycznego i roboczego musisz dodatkowo regularnie kontrolować i wymieniać elementy, które się zużywają. Mowa przede wszystkim o:
- wkładkach, które dobrze jest wymieniać maksymalnie co kilka miesięcy, zapewniając tym samym higienę i komfort użytkowania;
- sznurówkach, które w trakcie użytkowania mogą się zerwać w najmniej odpowiednim momencie.
Poza tym zwracaj uwagę na podeszwę butów, ponieważ wytarta sprawi, że stracisz przyczepność i tym samym bezpieczeństwo podczas pracy.
Jak przechowywać buty taktyczne i robocze, aby zawsze były gotowe do pracy?
Żeby buty taktyczne i robocze cieszyły się długą żywotnością, zawsze przechowuj je w suchym oraz przewiewnym miejscu, nie narażając ich jednocześnie na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Nie chowaj obuwia w plastikowych torbach, które mogłyby przyczynić się do powstawania wilgoci. Zanim schowasz buty, upewnij się, że są dokładnie wysuszone.
Podsumowanie
Odpowiednia dbałość o buty robocze i taktyczne LUKMOR pozwala na komfortowe i bezpieczne użytkowanie ich przez długi czas. Pamiętaj, że regularne czyszczenie, suszenie oraz impregnacja to działania, które pomogą przetrwać Twoim butom lata intensywnej eksploatacji.