Skip to content Skip to footer

Buty motocyklowe — kilka słów o normach

Odzież i obuwie przeznaczone do jazdy motocyklem musi spełniać określone normy ochronne. Odzież, którą wprowadzono na rynek europejski po kwietniu 2019 roku musi spełniać nowe standardy. Chodzi o certyfikację PPE. Czy buty motocyklowe także zostały nią objęte? Na jaką normę i szczegóły w niej zawarte warto zwrócić uwagę wybierając buty motocyklowe? Szczegóły znajdziecie poniżej.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakie oznaczenia na odzieży i butach motocyklowych musisz zwrócić uwagę?
  2. Które szczegóły normy EN 13634:2015 mówiące o butach motocyklowych powinny przykuć uwagę kupującego?
  3. Czy certyfikacja PPE dotyczy także butów motocyklowych?
MOTO BOTA
Obuwie na Motor

Na jakie oznaczenia na odzieży i butach motocyklowych musisz zwrócić uwagę?

Kupując buty motocyklowe, każda osoba, bez względu na to, czy robi to pierwszy raz, czy zna się już na rzeczy, powinna skupić swoją uwagę na kilku oznaczeniach, które pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie. Mowa przede wszystkim o:

  1. CE — oznaczenie, które można spotkać na wielu rozmaitych produktach, które są obecne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Znak ten jest deklaracją producenta, która oznacza, że wyrób będzie spełniał wymagania dyrektywy tzw. “nowego podejścia” UE. Mówi ona o bezpieczeństwie użytkowania, ochronie zdrowia, a także ochronie środowiska naturalnego. W większości przypadków asortyment posiadający oznaczenie CE musi przejść specjalne testy i badania, które wykonują niezależne instytuty badawcze.
  2. Norma EN, np. dotycząca obuwia motocyklowego norma EN 13634:2015 – są to europejskie, zharmonizowane dokumenty, w których znajdują się zapisy dotyczące konkretnych wymagań stawianych produktom, aby mogły one otrzymać oznaczenie CE. Wspomniana norma została zaktualizowana w 2015 roku i tyczy się obuwia motocyklowego wykorzystywanego w użytku drogowym oraz offroadowym. Znajdują się w niej informacje na temat ergonomii, nieszkodliwości obuwia, czy właściwości mechanicznych i metod testowych, wykorzystywanych podczas produkcji butów motocyklowych.
  3. Certyfikacja PPE – jest środkiem ochrony indywidualnej, którą należy zastosować zarówno do odzieży, jaki i akcesoriów takich jak kask, ochraniacze, czy gogle. Zastosowanie sprzętu PPE w Unii Europejskiej określa Dyrektywa 89/686/EEC, która pierwszy raz pojawiła się w 1989 roku, jednak w pełnym wymiarze prowadzono ją w życie w 1995 roku. Dokument ten zastąpiono Regulacją Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/425, która weszła w życie 21 kwietnia 2018 roku.

Które szczegóły normy EN 13634:2015 mówiące o butach motocyklowych powinny przykuć uwagę kupującego?

Obecnie dla butów motocyklowych obowiązuje norma EN 13634:2015, która weszła w życie w 2015 roku. Wybierając buty motocyklowe, warto zajrzeć do wspomnianego dokumentu, aby sprawdzić, jakie testy powinny być przeprowadzone przed wprowadzeniem butów motocyklowych na rynek i co oznaczają poszczególne cyfry na metce buta.

Te ostatnie znajdują się tuż pod oznaczeniem normy EN 13634:2015. W normie zastosowano system binarny, w którym wyróżnia się dwie cyfry – 1 i 2. Kiedy będziesz wybierać buty motocyklowe, zwrócić koniecznie uwagę na:

  • wysokość buta (pierwsze oznaczenie), gdzie 1 będzie oznaczało but niski, a 2 – but wysoki;
  • wynik testu tarcia (drugie oznaczenie), w którym 1 oznacza 1,5 sekundy wytrzymałości buta w strefie miękkiej i 5 sekund w pozostałych strefach buta, a 2 oznacza 2,5 sekundy wytrzymałości w strefie miękkiej i 12 sekund w pozostałej części buta, Tutaj dodatkowo należy mieć na uwadze, że but nie może zedrzeć się do zera;
  • wynik testu przecięcia buta (trzecie oznaczenie), w którym na but motocyklowy upuszcza się ostrze w dwie strefy obuwia z określoną prędkością: 2,5 m/s w strefie miękkiej oraz 2,8 m/s w pozostałej części buta — tutaj 1 oznacza, że w obu przypadkach przecięcie nie może być większe niż 25 mm, 2 natomiast oznacza, że w strefie miękkiej przecięcie nie może być większe niż 25 mm, a w strefie drugiej – 15 mm;
  • sztywność podeszwy (czwarte oznaczenie), która określa, jaka siła zgniatania będzie dopuszczalna: dla wartości 1 przy zgniataniu z siłą minimum 1KN i max. 1,4 KN ugięcie nie może wynieść więcej niż 20 mm; dla wartości 2 minimalny poziom zgniatania wynosi 1,5 KN bez górnej granicy i w tym wypadku ugięcie również nie może wynieść więcej niż 20 mm.

Czy certyfikacja PPE dotyczy także butów motocyklowych?

Odzieżą motocyklową, która obecnie nie musi być zgodna z certyfikatem PPE,to ta, która chroni motocyklistę przed deszczem. Oznacza to, że certyfikatu nie muszą posiadać kombinezony zewnętrzne, kurtki, podpinki wewnętrzne, nogawki, czy też nakładki na rękawice i buty motocyklowe, które odpowiedzialne są za tzw. ochronę klimatyczną.

Zostaw komentarz